Wednesday, October 17, 2012

"Голяма Москва"-опции?


/по http://www.archplatforma.ru/
Московската агломерация рано или късно ще се превърне в една от най-големите не само в Европа, но и в света. Поради това е необходимо да се изгради концепция за перспективно развитие. Експерти на Grumbach & Wilmotte посочват за най-обещаваща посоката - Сант Петрбург-Москва-Сочи. Предлагат областта да се раздели на три зони за развитие.
Концепцията за "Голяма Москва" (Москва и юго-западните покрайнини) да се изгради въз основа на постепенно реорганизация на градската среда и ефективното използване на земя в границите на града.
На територията на "старата Москва", екипът обръща внимание на  планиране на възли - т.е. оптимално препроектиране на съществуващата(които са и териториален резерв) и бъдещата транспортна инфраструктура - гари и транспортни възли. Териториалните резерви в "старата Москва" по оценка Grumbach & Wilmotte, са около 1470 хектара. Нужно е по-добро използване на индустриалните зони и терени, в непосредствена близост до железопътните линии. Обемът на такива площи в Москва е поне 700 хектара. Те би следвало да се рехабилитират и превърнат в публични пространства.
Друга важна идея е изразена с мотото "Гора в града, град в гората." Архитектите предлагат нови пропорции, обещаващи развитие това развиие: 50% застрояване, 50% озеленяване. На този принцип следва да се изграждът новите модули. Така в новата територия ще остане "ДНК"то на столицата. Това би било лесно да се постигне при новорписъединените територии изгражданеи по-трудно постижимо в "старата Москва" и особено в центъра.
За целта, в допълнение към съществуващите сегменти озеленяване, следва да се развива зелената система по поречието на река Москва. Магистралата по протежението на реката, ще бъдат отведени под земята, така ще се освободят територии за паркове и зони за отдих. Концепцията включва и изграждането на нови мостове над река Москва. Някои министерства, в съответствие с изискванията на конкурса, са предвидени да се преместят.
Всички реформи в областта на градоустройството  са инструмент за стабилна транспортна рамка. Проектът на Grumbach Wilmotte предлага подробно проучване на тема.
Преложено е всички летища да бъдат свързани с високоскоростна железопътна линия (с общата дължина от 110 km). Друга идея - "Транспорт": строителство на нова линия на градската железница - Нова Москва, в югозападна посока. Тя ще бъде ос на Нова Москва, като дължината и е около 60км, а влакът ще преминава със скорост от 75km/h. Линията се планира да подсили транспортна мрежа в района(метро, ​​автобуси, трамваи, влакове, монорелсова линия). Предложението е за разполагане на основните гари-спирки на 6 км една от друга, и проектиране на трасе на скоростен транвай със спирки на 600 метра един от друг.
Според концепцията на Grumbach & Wilmotte по протежението на такъв тип транспортни комуникации ще се създат т.нар. линейни градове - нов модел за градската среда за всички нови области, организирани на базата на клъстерите. По тези оси на града може да бъде и широк, богато озеленен, булевард. По тези оси могат да се локализират разнообразни функционални ядра - институци на федералното правителство, изследователски центрове, публични услуги, образование, логистичен център, рекреационни центрове.
Икономисти считат, че за изпълнението на проекта за "Голяма Москва" ще са необходими около 35 години. Проектът е модулен принцип и позволява прилагането му на части.
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru
Източник на изображението: http://www.archplatforma.ru

Wednesday, August 22, 2012

Being in a square meter/Да бъдеш в квадратен метър

Follow Archy joy
Къща от 1кв.м.?
Защо не?
Нека по време на мързеливото лято, да разръчкаме мозъците си с интересна идея!
_________________________________________________________________
One square meter house?
Why not? 
In the lazy summer let's tease our brains with an interesting idea!


Friday, August 3, 2012

Santpedor - The Forgotten Simplicity / Забравената простота


Follow Archy joy 
/източник http://davidcloses.wordpress.com /
Манастирът Sant Francesc се намира в малкия каталонски град Santpedor. Построен е в началото на 18-ти век от францисканските свещеници. През 1835 г. в манастирът е бил разграбен, след което започна процес на прогресивно влошаване на състочнието на сградата, което завърши с нейното разрушаване през 2000г. Единствено манастирската църква съществува все още, но в изключително не добро състояние.
Проектът за реконструкция е насочен към превръщане на църквата в една аудитория и многофункционално културно съоръжение. Интервенцията утвърждава църквата, без да "замаскирва" процеса на разруха, който сградата е претърпял. Проектът  организира размерите на пространството в интериора и също необичайните отвори, пропускащи естествената светлина, получили се вследствие на частично покривно рухване. Вместо радикална реконструкцията на църквата, проектната намеса само консолидира старата тъкан, ясно разграничава новите елементи, които все пак са изпълнени от оригинални материали. Обновяването позволява да се прочететат "историческите рани" и най-важните пространствени ценности на сградата, без да се отказва от използването на съвременен език на дизайна в новите елементи, предвидени по проект.
Новите вмъкнати обеми (като вертикална комуникация и техническо оборудване) са разположени частично извън църквата, с цел запазване на вътрешното единство на пространството на наоса. В допълнение, новите стълби и рампи създават непривичен кръгов маршрут през сградата с невероятни и разнообразни ъгли на възприятие на пространството.
Интервенцията запазва историческото наследство на сградата и едновременно добавя нови стойности, които подчертават и засилват уникалността на древната църква по съвременен начин.
Във финалната фаза проекта ще завърши чрез ситуиране на исторически архив на горните етажи на южната страна на църквата.

_________________________________________________________________
/source http://davidcloses.wordpress.com /
The Sant Francesc convent, located in the small Catalan town of Santpedor, was built in the early 18th century by Franciscan priests. In 1835 the convent was sacked. Thereafter began the process of progressive deterioration of the building that ended with its demolition in 2000. Only the church remained standing, but in a completely ruinous state.
The project was aimed to convert the church into an auditorium and a multifunctional cultural facility. The intervention has consolidated the church without deleting the process of deterioration and collapse that the building had suffered. The project has maintained the dimensions of the church interior space and, also, the unusual entries of natural light produced by partial roof collapses. Rather than reconstructing the church, the intervention has just consolidated the old fabric distinguishing clearly the new elements executed of the original ones. The renovation carried out allows to read historical wounds and the building's most important spatial values without giving up the use of contemporary language in the new elements introduced in the intervention.
The new programmatic volumes inserted (as vertical accesses or technical equipment) have been located partially outside of the church with the aim of preserving the inner space unity of the nave. In addition, the new stairs and ramps provide an unwonted circular route across the building with amazing and diverse views.
The intervention preserves the historical heritage of the building and simultaneously adds new values which highlight and singularize the ancient church in a contemporary way.
In the future, a final phase will complete the project by placing a historical archive on the upper floors of the south side of the church.








Thursday, June 28, 2012

AIDS MEMORIAL PARK:Мемориален парк за болните от СПИН

Follow Archy joy  
/източник http://www.h-architecture.com/
Информацията за СПИН идва филтрирана от медиите, получаваме я чрез предубеждения и лични гледни точки. Новият мемориален парк за болните СПИН е средство за нов тип на информираност, която може да нарастне от историите и паметта на пострадалите в епидемията от СПИН. Новият дизайн на площада като паметник, е в памет на многото, които са воювали против, но въпреки това са подвластни на болестта. Концепцията "100 000 Пътища" подчертава тези животоподдържащи пътувания - колекция от пътеките на всеки един индивид, но стремящи се заедно. Тези пътища са прекъснати от един хълмист пейзаж, в което се подчертава борбата, като също така дава възможност за организиране на места за почивка. Пейзажът предизвикателно се издига нагоре. Няколко бетонни стени, които израстват от терена също така символизират предизвикателството. Естеството на пътеките не е определен и неясно. Серия от пътеки, утъпкани от физически лица ще се появят с течение на времето, тъй като голям брой хора ще открият и създадат нови пътища. Всеки ден ще се изменят. Пряк леко наклонен път води директно към върха на мемориала. Пътеката е придружена от стени, по които са вписани хронологични събитие от историята на борбата срещу епидемията от СПИН. 
На върха на парка, намираме утеха в 'новооткритата земя" и можем да погледнем назад към трудните пътеки, много от тях са изминати, за да стигнем до този момент. Това е място за размисъл и памет. Тази повишени платформа дава възможност за достъп до Центъра за образование за СПИН.
_________________________________________________________________

AIDS awareness comes filtered by media, preconceptions, and biases. The new Aids Memorial Park is a means for a new type of awareness to grow from the history and memory of the AIDS epidemic. The new design for the plaza as a memorial remembers the many that have fought against but succumbed to the disease. The concept ‘100,000 Paths’ emphasizes these life journeys, a collection of paths each individual yet striving together. These paths are interrupted by an undulating landscape, where struggles are emphasized while also allowing for places of rest. The landscape challengingly slopes upward. Several concrete walls growing from the landscape also propose challenge while simultaneously guiding those on the paths to continue upward. The nature of the paths is undetermined and indefinite. A series of trails trodden by individuals will emerge over time, as great numbers of people find and create new paths. Each day, they become something different. In contrast, a direct gently inclined path leads one directly to the top of the memorial. This path is also guided by walls, which are inscribed with chronological events in the history of the fight against the aids epidemic. This path continues upward until it reaches a retrospective vista, where it meets the landscape and the 100,000 paths.
At the top of the landscape, one finds solace in the newly found ground and a view back to the difficult paths many have taken to get to this point. It is a place of reflection and remembrance. This elevated platform allows for access to the AIDS Education Community Centre from the street level below while a void visually connects the park above and the Centre below.
Източник на изображението: http://www.h-architecture.com
Източник на изображението: http://www.h-architecture.com
Източник на изображението: http://www.h-architecture.com
Източник на изображението: http://www.h-architecture.com

Monday, June 18, 2012

Free City: concept by FREE

Follow Archy joy 
Free City е концепция за селищна структура на XXI век, която е вид "ответна реакция" към рязко нарастващото населeние на развиващите се страните от Централна и Южна Америка. Авторът Fernando Romero интегрира в проекта инфраструктурни системи, осигуряващи устойчиво функциониране и развитие на населеното място: системи за събиране на дъждовните води, както и пречистване на отпадните такива, естествена вентилация на пространствата в урбанизираната среда, масивно озеленяване на покривните пространства, оптимизиран масов транспорт. Геометрията е хексагонална(щестоъгълна), радиална. Посочен е модел, по който съществуващата градска среда на вече изградени селища ще се преструктурира към новия тип. Предложена е хомогенност от функции с обособено централно ядро и не толкова силно дефинирани вторични центрове.
По същество, концепцията е нов прочит на идеите за "идеалните" градове с кръговоконцентрична структура. Новият елемент е "перфорираната" структура на населеното място във височина - получена е система, наподобяваща мравуняк. Принципите за разрасрване са идентични с тези на кръговоконцетричните теоретични модели. Разбира се, как ще функционира една такава среда е въпрос на реално изследване след създаването й, но все пак някак си напомня за концепциите от XX век.
_________________________________________________________________
Free City is a concept design for a urban structure of the 21st century. It is proposed as an "answer" to the rapid population growth and urban restructuring in the countries in Central and South Americas. The author  Fernando Romero  included infrastructural systems in the project which allow sustainable development and functionality of the structure: rain water collecting system, also waste water re-usage, natural ventilation of the open public spaces in the urban environment, large percentage of roof greenery, an optimised mass transport. The geometry is hexagonal, radial. A model according to which the existing urban structure could be reorganised is proposed. A functional homogeneity with a centre core and rarely secondary centres is proposed.
Essentially, the concept is a new interpretation of the theoris for the "ideal" circular-radial citiy  structures. The new element is actually the "perforated" structure of the settlement in height - obtained a system resembling an anthill. Principles for the territorial extension are identical with those for the circular-radial models. Of course, how will operate such an environment is a matter of real testing after its (re-) construction but yet somehow reminiscent of the concepts of XX century.   
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/
Източник на изображението: http://biltblog.wordpress.com/

Thursday, June 14, 2012

BIG:The Red Line - Червената линия от BIG

Follow Archy joy
The Red Line е една от тазгодишните разработки на BIG в сферата на урбанизма. Концепцията обхваща територия в Tampere, Финландия - терени непосредствено до съществуващ спортен стадион. От многословия няма нужда, тъй като графичното представяне на идеят е типичния за BIG разбираем и непосредствен стил.
_________________________________________________________________
The Red Line is one of the works in the sphere of urbanism by BIG from this year. The concept includes a territory in Tampere, a town in Finland - terrains near by an existing stadium. There is no need of lots of explanations because of that the sketches of the idea presented by BIG are in their typical easily understandable style. 
Източник на изображението: http://www.big.dk/

Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/
Източник на изображението: http://www.big.dk/

Tuesday, June 12, 2012

Eropan 11 competition: PUPA's "Multitalented City"

Follow Archy joy

Europan е конкурс за идеи с автори млади концептуалисти и/или проектанти в сферата на пространственото планиране. Целта е да се даде платформа за изява и обмен на идеи между млади и обещаващи автори, които могат съществено да допринесат за иновативното развитие на пространственото и регионално планиране.
Конкурсът се организира на всеки две години, средно в 15 страни. Взети заедно, в тези страни се разглеждат около 50 реални локации за развитие на проектни решения.
Победителят в Eropan 11, който се състоя през 2011г., е проектът "Multitalented City" с автори  PUPA . Случаят е за създаване на нова идентичност за стар университски кампус в периферията на гр.Реймс, Франция. 
Кампусът се превръща в гъвкава и самостоятелно подържаща се зона, която е в състояние да се адаптира към промени - екологични, социални и икономически. Дизайнът е адекватен към съществуващото положение сред европейския градове, които са изправени пред нови предизвикателства за бъдещето - загуба на население, разрастнали се структур, търсене на нови начини за развиване и привличане на талантливите работници и нови знания. Реймс е един от тези градове. 
Но как град с 200 хиляди жители може да предложи уникален район? Той трябва да бъде организиран като система, в състояние да се самоподържа. Предложението е за изграждане на "мултиталантлив град" - населена структура, в която всичко се случва: обитаване, работа, дневна ангажираност и събития, иновации, развлечение и свободно време. Налице е разнообразие и динамика на хора и функции, както и ефективна транспортна система.

За повече информацияhttp://pu-pa.eu/multitalented-city-winner-europan/
_______________________________________________________________
Europan is a competition of ideas for young spatial designers. With this competition Europan aims to give form to a Europe in which young and highly-promising designers can contribute to innovations in the field of spatial design.
Europan organises a competition once every two years in, on average, fifteen countries. Taken together, these countries make, абоут 50 real sites available for young designers to develop a plan.
The winner for the Eropan 11 held in 2011 is project titled "Multitalented City" by PUPA. The case is about creating a new identity for an old university campus at the periphery of Rheims, France. The campus is transformed into a flexible and self sustaining district which is able to adapt to changes – environmental, societal, and economic.
The design is based on the existing situation in European - cities are facing new challenges for the future. Loosing population, sprawling towns search for new ways to develop and attract most talented knowledge workers. Reims is one of them. How the city with 200 thousand inhabitants could offer a unique district? It should be a district as a system able to sustain by its own. We have to design new multitalented city. City where everything happens: life, work, daily program, innovation, leisure. There is diversity and dynamics of people and function, effective transport system.
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com
Източник на изображението: http://www.archdaily.com